• Cumartesi Yazıları
 • Düşler ve Erdemler

  Kılavuzu Don Quijote olanın burnu Cyrano gibi olur.

  Google
   
  Web Düşler ve Erdemler'de
  <$BloPazar, Haziran 21, 2009

  <$Blo


  Cyrano de Bergerac’a blogumuzun ilgisi malumunuzdur. Geçenlerde, bu ilgiden ilham alarak, hem de hiç bir zahmet ve masraftan kaçınmadan, Cyrano’nun yazarı Edmond Rostand’ın doğduğu ve çocukluğunun geçtiği Luchon’u ziyaret ettim. Luchon, Fransa’nın güneyinde, Pirene Dağları üzerinde bir kasaba. Pireneler'de dediysek de dağların tepesinde değil, güzel manzarası insanın için açan şipşirin bir vadide. Luchon, termal banyoları, yakındaki kayak merkezleri ve türlü türlü doğa sporuna elverişli yapısıyla biliniyor ve 4000 yıla uzanan bir geçmiş var. Edmond Rostand, bu güzel kasabada "Villa Julia" adlı bir evde geçirmiş çocukluğunu. Evinin bulunduğu ve doğal olarak kendi adıyla anılan sokağın köşesinde bir büstü bulunuyor. Büstün kaidesindeki şiir:

  Luchon, ville des eaux courantes
  Ou mon enfance avait son toit,
  L'amour des choses transparentes
  Me vient evidemment de toi!...


  Türkçesi, yaklaşık olarak şöyle:

  Luchon, akan suların şehri
  Ki çocukluğumun çatısı orada
  Berrak, saydam şeylerin aşkı
  Açıkça senden bana geliyor!...

  Sue Lloyd'un yazdığı The Man Who Was Cyrano adlı kitapta, Edmond Rostand'ın Luchon'da geçirdiği çocukluk yılları ve bu dönemin eserlerindeki yansımaları ayrıntılı bir şekilde anlatılmış.

  Etiketler: ,

  <$Blo1ents:

  <$BloBlogger Don Quijote...

  <$BloCyrano De Bergerac'in Remzi'den cikan turkce tercumesinin onsozunde Rostand'in hayatina dair bazi notlar var. O notlar ile birlikte bu yazi kahve ve sut adeta...

  <$Blo22/6/09 06:11 <$Blo 

  <$BloYorum Gönder