• Cumartesi Yazıları
 • Düşler ve Erdemler

  Kılavuzu Don Quijote olanın burnu Cyrano gibi olur.

  Google
   
  Web Düşler ve Erdemler'de
  <$BloPazartesi, Şubat 09, 2009

  <$Blo


  Özel haber ya da dosya dışında, haber bültenlerindeki haberlerde görüntü ya da spikerin sesi altında müzik kullanımı düpedüz ajitasyondur, manuplasyondur.

  Medya, bilgilendirme rolü dışındaki her şeyle yakından ilgilenen bir kurum olarak, bizleri yönetmek / yönlendirmek istemekte, anti-ütopya romanlarındaki gibi bir dünya yaratarak, bizleri beyinsiz ve sadece itaat eden / tüketen yaratıklar haline getirmeye çalışmaktadır.

  Haberine müzik ekleyen haberci, haberinin çok acıklı, neşeli, dehşete düşürücü vs. olduğunu pekiştirmek için yapılabilecek en pespaye şeyi yapmaktadır. Haber; kitle iletişim ortamlarının yaygınlaşması sayesinde, ticari bir ürün haline gelmiştir ve buna bir dur denmesi gerekmektedir. Bilgi edinme ihtiyacını, kitle iletişim ortamlarıyla gidermek isteyen insan, karşısında ürününü satmak isteyen tüccar haberciden başka bir şey görememektedir.

  Bu durumda:

  1- Ya bilinçlenecek ve izlediği haberin ticari bir ürün olduğunu unutmayacak, tıpkı kendisine her satılmak istenen ürünü satın almak istemeyen bilinçli bir tüketici gibi, neyi tüketeceğini kendisi belirleyecektir.

  2- Ya haberin ticari bir ürün olmadığı kaynakları yeniden keşfedecektir. (mesela güvendiğimiz dostlarımız, bu blog ve benzerleri gibi ticari bir derdi olmayan kaynaklar vs.)

  3- Ya da beynini ve ruhunu medya kartellerine teslim edecektir. Onlar senin nasıl düşünmen ve neyi tüketmen gerektiğini nasıl olsa sana söyleyeceklerdir.

  Türk işitsel ve görsel medyası için görüş ve önerilerinizi iletin ve sivil tepkinizi ortaya koyun:

  http://www.rtuk.org.tr/sayfalar/GorusOneri.aspx

  Etiketler: ,

  <$Blo2ents:

  <$BloBlogger sufi...

  <$BloZeybek olmak için edilen yemin yazınız bugünkü habertürk gazetesinin 20. sayfasında Tebrikler dilek.

  <$Blo10/3/09 13:42 <$Blo 
  <$BloBlogger LastRose...

  <$BloSize katılıyorum

  <$Blo19/9/09 17:14 <$Blo 

  <$BloYorum Gönder