• Cumartesi Yazıları
 • Düşler ve Erdemler

  Kılavuzu Don Quijote olanın burnu Cyrano gibi olur.

  Google
   
  Web Düşler ve Erdemler'de
  <$BloÇarşamba, Haziran 08, 2005

  <$Blo

  (Önsöz: Düşler ve Erdemler'i bundan yaklaşık 6-7 yıl önce funzine olarak tasarlamış ve yaklaşık 3 yıl öncesine kadar da ehh işte yılda 2-3 sayı olacak şekilde basmıştım. Bu basılı sayıların hepsinde "Sevgiliye Mektuplar" kısmı vardı ve ilk yazdığım mektup da Franz Kafka'nın çok sevdiği Milena'sına yazdığı aşağıda sizlerin de okumasına sunduğum mektuptu. -Siddhartha-)

  Prag, Pazar

  Milena, Milena, Milena....Adından başka şey yazamıyorum. Yazmalıyım ama! Bugün şaşkınım, yorgun ve sensizim Milena. (Yarın da yanımda olmayacaksın.) Nasıl bitik olmayayım? Hastayım diye altı ay dinlen, günlerini hoş geçir diyorlar bana....Oysa bu süre içinde yalnız dört gün bağışlanıyor! Bu dört günün salı ve pazarından yalnız bir parça, sabahlarla akşamlar da yok ediliyor üstelik! Tam bir esenliğe kavuşmadımsa suç bende mi, Milena!? (sol kulağına fısıldıyorum bunları...Güzel bir yorgunluktan sonra derin bir uykuya dalmışsın...Yoksul bir yataktayız, sağdan sola dönüyorsun ağır ağır, dudaklarımdan yana...)
  Yolculuğum nasıl mı geçti? Anlatayım: İstasyonda gazete bulamayınca sokağa fırladım, sevindim buna da, ama yoktun sen, gitmiştin. İyi, dedim, böyle olması gerekirdi. Sonra gene trene döndüm, düzüldük yola, gazeteyi okumaya başladım. Nasıl olması gerekirse, öyleydi herşey...Biraz sonra vazgeçtim okumaktan, sen yoktun artıkyanımda...yanımdaydın elbet, bunu bütün benliğimle duyuyordum, ama birlikte geçirdiğimiz o dört günün yakınlığına benzemiyordu bu...Alışmalıydım bu çeşidine. Gene okumaya başladım: Bahr'ın günlüğünü okuyordum gazetede; Grein'deki bir yeri anlatıyordu. Bitirdiğimde yazıyı, dışarı baktım, ters yöne giden bir vagonun üstünde "Grein" yazılıydı! Karşımda oturan biri "Narodni Listy"nin geçen pazarki sayısını okuyordu. Ruzena Jesenska'nın bir yazısı ilişince gözüme, istedim gazeteyi adamdan; bir göz attım, bıraktım sonra; beni uğurlarken gördüğüm yüzünü anımsadım da o yüzle oturdum ben de . Unutamayacağım bir doğa olayıydı yüzün istasyonda Milena: Bulutlardan değil, kendiliğinden gölgelenen bir güneştin sanki.
  Ne söyleyeyim daha? Kafam ve ellerim dinlemiyor beni.
  Senin...

  <$Blo1ents:

  <$BloAnonymous Safinaz...

  <$BloAh.. Çok romantik. Galiba devletsah.com sitesinde okumuştum. Victor Hugo'nun nişanlısı Adele'e yazdığı mektubu. O da çok etkileyiciydi.

  <$Blo9/6/05 11:14 <$Blo 

  <$BloYorum Gönder